Mathematics Jobs

84 were found based on your criteria {{ paging.total|number:0 }} were found based on your criteria

show all
  • Hourly ({{ jobTypeController.getFacetCount("0")|number:0}})
  • Fixed Price ({{ jobTypeController.getFacetCount("1")|number:0}})
Fixed-Price - Intermediate ($$) - Est. Budget: $500 - Posted
We're looking for someone who is amazing at high school level math to explain topics and create a few questions in Algebra, Advanced Algebra, Problem Solving & Data Analysis, and other areas of math. We will assign you topics, for example: 1.) Explain Box-and-Whisker Plots - You would be required to completely explain it to the reader (high school student) using diagrams (if necessary) and example questions. And make 5 questions for the student to practice. All diagrams must be original (or from a source that has free for commerical use diagrams), and look very beautiful, like the diagrams on this page: http://www.everythingmaths.co.za/maths/grade-11/11-statistics/11-statistics-05.cnxmlplus - All work must be submitted in microsoft word with math formatted properly using the microsoft 'equations' function. - Your English must be perfect as well. - You must be able to complete 5 topics per week at least. Pay: $10 per Topic. We will send you 5 topics at a time - so the payment will be in increments of $50. We have lots of topics. Rate is NOT NEGOTIABLE.
Skills: Mathematics Academic Writing Microsoft Word Teaching Mathematics
Fixed-Price - Expert ($$$) - Est. Budget: $8,500 - Posted
Advanced Python Application Developer for Web Application for Mobile Web, Must be Knowledgeable of Flask, Heroku, GitHub, Matplotlib, Spyder IDE and Python(All Versions )and Bootstrap **MUST HAVE Verifiable EXPERIENCE** The Nature of this project is very advanced, will include 3D vector modeling, some statistics, We are looking for the right Candidate - This Project will start in Late September and will conclude in Late January.
Skills: Mathematics Bootstrap CSS CSS3
Fixed-Price - Expert ($$$) - Est. Budget: $200 - Posted
I am in need of an excel formatting, calculation and ETL expert. We have a database of clients and KPI's that come from multiple sources that we need to put into one workbook with multiple tabs to make it easier and quicker to get results to clients, etc. I have roughed out what I envision but will welcome changes to make it better. I want it to look sharp and formidable to print easily or export as a .pdf file for clients quickly. Will take some phone conferencing or patience in building this together I know it will entail about 20-25 tabs (nearly 19 of the tabs are copy and paste as they will be same "type" but with just different clients, etc. Attached is a quick look at what I am trying to do. And I can add or detract depending on how it evolves. I need you to have patience and I realize a budget is tough since it depends on my changing, etc.
Skills: Business Mathematics "Extract, Transform and Load (ETL)" Microsoft Excel
Fixed-Price - Intermediate ($$) - Est. Budget: $25 - Posted
I need to create a formula to compute the number of possibilites from a combinatory script. I have 500,000 pages. Each contains 20 ads (advertisements). Each ad needs an unique text. A unique text is 25% maximum similar to another text. First, I need to know how many text i have to create in total. Second, each text will be built from 3 parts: 1. Seven combinable variations of sentences. Each sentences contain 2 variations with 3 possibilities each.These 10 combinations represents 60% of the text. Example : {​Wallmart,|Wallmart suggest you the |We advice you|Here is the presentation of the}​ ThermomixTM31 {​for only|as of|at the low price of}​ 350€ . 2. 10% of the text is taken from a fixed list of 5000 sentences. 3. 30% is taken from the item specifics which are supposed to be considered as unique. Please describe the formula criteria in your proposal.
Skills: Mathematics Mathematica
Fixed-Price - Entry Level ($) - Est. Budget: $300 - Posted
We want to hire personal tutors, with background in teaching middle-school level, to help kids in learning different subjects online in a written form, by answering questions asked by students. You must be a Indonesian native speaker, interested in some (or even only one) of those areas: Math, Physics, Chemistry, Biology. Your answers must be well-written, comprehensive, in a form of a short (40 words) well-organized articles. After reading them, students should be able to understand the process/problem, not only to know the result. The fixed rate is $0.35 for a task (around 250 characters/40 words). It is a long-term job, there are no specific working hours and we require signing an NDA. Required skills: teaching, tutoring, Indonesian native level, communicative English. It's a long-term job.
Skills: Teaching Mathematics Academic Writing Indonesian
Fixed-Price - Entry Level ($) - Est. Budget: $500 - Posted
: Create problems for a marketing economics exam that tests student’s ability to solve problems that involve calculations of contribution margins, breakeven sales levels, fixed and variable costs, and economics of cannibalization from introducing new products into an existing product line. This job requires someone who enjoys writing, making problems fun to read, yet clear and unambiguous. The job also requires someone who enjoys relatively simple calculations underlying the concepts and is imaginative in inventing situations to motivate the problems. If successful, we have a number of other modules with more advanced calculations that will also require the development of questions The two persons that we hire must first read the attached pdf tutorials explaining Margins, Breakeven, and Cannibalization. Then write questions/answers for our review. Below are three examples to give you an idea of what we are looking for. For each question/answer that we deem acceptable we will pay $10. Later, for more complex calculations, we will increase the rate to $15 per problem. The key is to vary what is being asked and the situation. No more than 3 problems should be submitted at once. The structure of each question should be such that they require numbers for answers (no multiple choice) and should allow us to vary the input assumptions easily to change the value of the correct answer. Three examples. 1. Awesome cereals estimates total monthly fixed costs, including facility rent, equipment depreciation, and management salaries as equal to $1,500,000. The company produces and sell one-pound boxes of cereal for $1.60 per box. If the variable cost, including packaging and labor, of producing each box is $.50, how many pounds of cereal must Awesome sell in order to breakeven? Answer: $1,500,000/ ($1.60 - $.50) = 1,363,636.36. Variations on such questions might provide the breakeven and ask students to calculate variable costs, fixed costs, or average selling prices. Dollar sales instead of units to breakeven might also be calculated. The question could also ask for contribution margins as dollars per unit or percentages. The key is to make up several different questions for students to demonstrate they understand different aspects of the basic concepts and can work with the numbers behind them. 2. Charlie’s Crankshafts are in high demand by small-engine manufacturers, but demand is highly variable as many of the small-engine sales are seasonal. The CEO and CFO are examining total monthly cost and trying to determine the best estimate of variable costs. Total costs (fixed and variable) for the last two months were $75,000 and $111,000 respectively. If the number of crankshaft produced was 5,000 and 8,000, and fixed costs are $15,000 per month, what is unit variable cost? ($75,000 - $15,000)/5,000 = $12 or ($111,000-$15,000)/8,000 = $12. Variations on this question might ask about the economics of a fixed investments in a machine that could lower variable costs, but require an increase in fixed costs. 3. Mansoor Billboard Advertising holds the leading share of interplanetary advertising, having negotiated long-term leases on the asteroids closest to the regular traffic between Earth and Mars. He pays 1,000 per month for each billboard site and currently rents them to advertisers for 2,500 per month (after paying sales commissions to media reps). An opportunity to beam Pokemon ads to mobile phones from the same locations, directed to the same transit traffic has arisen. If he introduces the Pokemon mobile phone advertising service, he expects to be able to operate each mobile ad station for 500 a month and generate ad revenues of 4,000 per month. If Pokemon ads cannibalize billboards at rate of 30%, what is the expected change in monthly profits from adding Pokemon mobile ads? Answer: Before 2,500 – 1,000 = 1,500. With Pokemon 4,000 – 500 = 2,500, 2,500 + 1,500) - .3 x 1,500 = 4,000 – 450 – 3,550, or a change of 2,050. Variations can ask students to calculate maximum profitable cannibalization rates, selling prices, or introduce additional fixed costs associated with the second product. Looks like I can only attach one file, I will attach the break even file send the others later.
Skills: Mathematics Writing